kreston Georgia official logo
ჩვენი გამოცდილი სპეციალისტები ბუღალტრული აღრიცხვის სფეროში მაქსიმალურად ეფექტურად და თქვენი ბიზნესის სპეციფიკაზე მორგებული ფორმით გაგიწევენ შესაბამის ბუღალტრულ მომსახურებას, მაღალი სიზუსტით და ხარისხით მაქსიმალურად მოკლე ვადებში გაანალიზებენ თქვენ საჭიროებებს და მოგაწვდიან თქვენი კომპანიისთვის მნიშვნელოვან შესაბამის ფინანსურ ინფორმაციას.ბუღალტრულ აღრიცხვაში განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება დოკუმენტაციის სწორად წარმოებას. როგორც საბუღალტრო ასევე საგადასახადო მიზნებისათვის, სამეურნეო ოპერაციების აღრიცხვა უნდა ხორციელდებოდეს სათანადოდ შედგენილი პირველადი დოკუმენტების საფუძველზე. არასწორად შედგენილი დოკუმენტაციის საფუძველზე, ბუღალტრულ აღრიცხვაში ასახული ოპერაციები, შესაძლოა საწარმოსთვის მნიშვნელოვანი ფინანსური თუ სამართლებრივი სირთულების წყარო აღმოჩნდეს.
აღიარებული პრაქტიკით, იურიდიულ-სამართლებრივ დოკუმენტებია წერილობითი საბუთები, რომლებიც შედგენილია სამართლებრივი მოთხოვნების საფუძველზე იმ მოვლენების დასადასტურებლად, რომლებიც წარმოქმნიან პირის ან პირის არმქონე სუბიექტის უფლებებსა და ვალდებულებებს.იურიდიული დოკუმენტი უნდა აკმაყოფილებდეს გარკვეულ მოთხოვნებს: შედგენილი უნდა იქნას მოქმედი კანონმდებლობის შესაბამისად. როგორც წესი რეგლამენტირებულია დოკუმენტის ფორმა და შინაარსი, გაფორმების წესი, გამოყენების სფერო და სხვა. მხოლოდ წესების დაცვით შედგენილი დოკუმენტია ვარგისი სამართლებრივი ძალის მქონე უფლებებისა და ვალდებულებების დასადასტურებლად.სათანადო დოკუმენტების ფონზე კონტრაგენტებს შორის დამოკიდებულება და ურთიერთობები ხდება მეტად გარკვეული, სტაბილური და პროგნოზირებადი.
ბუღალტრულლი აუთსორსინგი
ბუღალტრული აღრიცხვა
პირველადი დოკუმენტაციის მომზადება
საბუღალტრო ჩანაწერების წარმოება
ბუღალტრული მომსახურება მოიცავს:
• პირველადი დოკუმენტაციის მომზადებას
• საბუღალტრო ჩანაწერების წარმოებას
• ხელფასების გაანგარიშებას
• საგადასახადო დეკლარაციების მომზადებას და წარდგენას
• გადასახადების ადმინისტრირებას
• კონსულტაციები ფინანსურ და საგადასახადო საკითხებზე
• საბანკო გადარიცხვები
• ანგარიშგების მომზადება და წარდგენა ზედამხედველობის სამსახურში (SARAS)
• შესაბამისი პერიოდულობით ანგარიშგების მომზადება ან/და რეპორტინგი
• საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულ სამსახურში ან/და სხვა შესაბამის მარეგულირებელთან, ინფორმაციის წარდგენა.
• საბუღალტრო ჩანაწერების აღდგენა/შემოწმება.
ხელფასების დაანგარიშება (Payroll)
საგადასახადო დეკლარაციების მომზადება-წარდგენა
გადასახადების ადმინისტრირება
საბანკო გადარიცხვები
ყველა სამეურნეო ოპერაცია, რომელსაც კომპანია განახორციელებს ყოველდღიურად აისახება შესაბამის საბუღალტრო სისტემაში. განსაკუთრებით მნიშვნელობანია გაყიდვების, შესყიდვებისა და ფულადი ნაკადების მოძრაობის დაუყოვნებილ ასახვა, რადგან კომპანიის მენეჯმენტს მუდმივად ქონდეს ინფორმაცია მიმდიანრე ვალდებულებებსა თუ მოთხოვნებზე. აღნიშნული ასევე ხელს უწყობს საგადასახადო დეკლარაციების სიზუსტის მონიტორინგსა და ფინანსური რეპორტინგის წარმოებას. სხვა დანარჩენი ოპერაციების აისახება, თანმიმდევრობით, შეთანხმების საფუძველზე პრიორიტეტების მიხედვით. თვის დახურვა განხორციელდება არაუგვიანეს მომდევნო თვის 20 რიცხვისა. სწორედ წარმოებული ბუღალტრული სააღრიცხვო სისტემა იძლევა ყველა იმ საჭირო ინფრომაციას, რაც კომპანიაში მომხდარ ან მოსალოდნელ მოვლენებს უკავშირდება. ასეთი ინფორმაცია კრიტიკულად მნიშვნელოვანია სწორი და დროული ბიზნეს გადაწყვეტილების მიღებისათვის.
ხელფასების დაანგარიშება
კომპანიაში თანამშრომლების ზრდასთან ერთად მატულობს სახელფასო სტრუქტურის შემუშავების საჭიროებაც და შესაბამისი სტრუქტურის სირთულეც. საქმიანობის სპეციფიკიდან გამომდინარე ერთი საწარმო შესაძლოა ხელფასის დაანგარიშების რამდენიმე კალკულაციას იყენებდეს. მაგალთად: ფიქსირებული ხელფასის დარიცხვა; ყოველთვიური, კვარტალური და წლიური ბონულსების გამოთვლა; დაქვითვის კომპონენტების შექმნა;  დამატებითი სარგებლის გამოთვლა; ზენორმატიული შრომის ცალკე გამოყოფა და ა.შ.;
სწორი სახელფასი სტრუქტურა და მისი კალკულაციები, რომელიც დაუყოვნებლივ იქნება ბუღალტრულ პროგრამაში ასახული, სახელფასო ბიუჯეტის დროული და სამართლიანი განაწილების მოგცემთ საშუალებას, ასევე დაზოგავს მენეჯმენტის დროს, რაც დამატებით სხვა მნიშვნელოვან საკითხებში ჩართულობის შესაძლებლობას იძლევა.
საგადასახადო დეკლარაციების მომზადება/წარდგენა მოხდება კანონით დადგენილი წესით, კანონით დადგენილ ვადებში. დეკლარირებული ციფრები იქნება სრულ თანხვედრაში არსებულ დოკუმენტებთან. ამ ნაწილში კომპანია იღებს სრულ პასუხისმგებლობას, რომელიც თავისმხრივ აზღვევს რისკებს.
ჩვენი ბუღალტრები დროულად მოგაწვდიან ინფორმაციას ყელა მოსალოდნელი გადასახადის შესახებ, რათა მენეჯმენტს ქონდეს დრო შესაბამისი თანხების მობილიზებისათვის და ბიუჯეტთან დროული ანგარიშსწორებისათვის.
კონსულტაციები ფინანსურ და საგადასახადო საკითხებზე
კონსულტაციებსა და რჩევებს, როგორც ფინანსურ ასევე საგადასახადო საკითხებში, მიიღებთ უწყვეტ რეჟიმში. დაუყოვნებლივ გაგაცნობთ სფეროსთვის მნიშვნელოვან ყველა ცვლილებასა და სიახლეს.
შეთანხმების საფუძველზე ჩვენ გავამზადებთ ყველა ტიპის საგადახდო დავალებას, ხელფასები, მომწოდებლებზე გადახდები, საბიუჯეტო გადარიცხვები და სხვა; როგორც ეროვნულ ასევე უცხოურ ვალუტაში.
ზედამხედველობის სამსახურისათვის ანგარიშგების მომზადება და წარდგენა (SARAS)
იმ შემთხვევაში თუ კომპანია იქნება III ან IV ზომითი კატეგორიის საწარმო, ჩვენ მოვამზადებთ და წარვადგენთ ზედამხედველობის სამსახურში შესაბამის ფინანსურ ანგარიშგებას. რაც შეეხება I და II ჯგუფის საწარმოებს, სავალდებულოა აუდირებული ფინანსური ანგარიშგების მომზადება. I კატეგორიის ანგარიშგება უნდა მომზადდეს ფინანსური ანგარიშგების საერთაშორისო სტანდარტების (ფასს) მიხედვით; ხოლო II კატეგორიის ანგარიშგება შესაძლოა მომზადდეს როგორც მცირე და საშუალო საწარმოების ფინანსური ანგარიშგების საერთაშორისო სტანდარგების (მსს ფასს სტანდარტები) შესაბამისად, ასევე (ფასს)  სტანდარტების მიხედვით.
ყოველთვიური ფინანსური რეპორტინგი
იმისათვის, რომ საწარმოს მენეჯმენტმა შეძლოს სწორდი დაგეგმარება, წარსულში მომხდარი მოვლენების ზუსტი ანალიზი, სხვადასხვა შესადარისი პერიდოების შედარება და დროული მანევრირება, მნიშვნელოვანია ყოველთვიური ფინანსური რეპორტინგის წარმოება: ბალანსი; მოგება/ზარალი; ფულადი ნაკადების მძრაობის უწყისი და კაპიტალის მოძრაობის უწყისი.
ფინანსური რეპორტინგი მომზადებული იქნება დასრულებული თვის მომდევნო თვის არაუგვიანეს 25 რიცხვისა. განსაკუთრებულ მუხლებს ექნება ცალკე ნოთები, სადაც უფრო დეტალურად შეძლებს მენეჯმენტი გაიგოს კონკრეტული ციფრის მნიშვნელობა და წარმომავლობა. ასევე გავაკეთებთ დებიტორ-კრედიტორების ვადიანობების ანალიზს. შემოსავლებისა და ხარჯების შედარებას, შესადარის პერიოდებთან
სტატისტიკა და სხვა მარეგულირებლები
მოვამზადებთ/წარვადგენთ ყველა საჭირო ინფორმაციებს სტატისტიკის ეროვნულ სააგენტოში, ასევე არსებობის შემთხვევაშის მოვამზადებთ ინფორმაციებს სხვა მარეგულირებელის მიერ მოთხოვნების შესაბამისად.
ძველი პერიოდის აღდგენა
ჩვენი სერვისი მოიცავს წინა (არახანდაზმული) პერიოდის აღდგენას. კოდუმენტაციების სისწორის ანალიზსა და დეკლარირებული ინფორმაციის მონიტორინგს. გამოვლენილ ხარვეზებსა და არსებული რისკების შესახებ ინფორმაციას მიღებთ რეპორტის სახით.

Our experienced specialists in the field of accounting will provide you with appropriate accounting services as efficiently as possible and tailored to the specifics of your business, they will analyze your needs with high accuracy and quality in the shortest possible time and provide you with relevant financial information important for your company. For both accounting and tax purposes, accounting of business operations should be done on the basis of properly prepared primary documents. On the basis of incorrectly prepared documentation, transactions reflected in accounting may be a source of significant financial or legal difficulties for the enterprise.
According to recognized practice, legal-legal documents are written documents that are drawn up based on legal requirements to confirm the events that give rise to the rights and obligations of a person or a non-person subject. A legal document must meet certain requirements: it must be drawn up in accordance with the applicable legislation. As a rule, the form and content of the document, the manner of execution, the field of use and others are regulated. Only a document drawn up in compliance with the rules is suitable for confirming rights and obligations with legal force. Against the background of appropriate documents, the attitude and relations between counterparties become more certain, stable and predictable.
Accounting outsourcing
Accounting
Preparation of primary documentation
Production of accounting records
Accounting services include:
• Preparation of primary documentation
• Production of accounting records
• Calculation of salaries
• preparation and submission of tax declarations
• tax administration
• Consultations on financial and tax issues
• Bank transfers
• Preparation and submission of reports to the Supervisory Service (SARAS)
• Preparing and/or reporting with appropriate periodicity
• Submitting information to the National Statistical Service of Georgia and/or other relevant regulators.
• Restoration/verification of accounting records.
Payroll
Preparation and submission of tax declarations
Tax administration
Bank transfers
All economic operations that the company will carry out daily are reflected in the relevant accounting system. It is especially important to reflect the movement of sales, purchases and cash flows immediately, so that the management of the company can constantly have information about ongoing obligations or requests. This also helps in monitoring the accuracy of tax declarations and financial reporting. The rest of the operations will be reflected, in order, based on the agreement according to the priorities. The closing of the month will be carried out no later than the 20th of the following month. It is the produced accounting accounting system that provides all the necessary information related to the happening or expected events in the company. Such information is critical for making correct and timely business decisions.
Calculation of salaries
As the number of employees in the company increases, so does the need to develop a salary structure and the complexity of the corresponding structure. Depending on the specifics of the activity, one enterprise may use several calculations for calculating wages. For example: accrual of fixed salary; calculation of monthly, quarterly and annual bonuses; creation of billing components; calculation of additional benefits; Separate separation of over-standard work, etc.;
The correct salary structure and its calculations, which will be immediately reflected in the accounting software, will allow you to make a timely and fair distribution of the salary budget, as well as save management time, which additionally provides the opportunity to engage in other important issues.
Tax declarations will be prepared/submitted according to the law, within the time limits established by the law. The declared figures will be in complete agreement with the existing documents. In this part, the company takes full responsibility, which in turn insures the risks.
Our accountants will provide you with timely information about all expected taxes, so that the management has time to mobilize the appropriate funds and make timely payments to the budget.
Consultations on financial and tax issues
You will receive consultations and advice, both in financial and tax matters, continuously. We will immediately notify you of all changes and news important to the field.
Based on the agreement, we will prepare all types of payment orders, salaries, payments to suppliers, budget transfers and others; Both in national and foreign currency.
Preparation and submission of reports to the supervisory service (SARAS)
If the company is a III or IV size category enterprise, we will prepare and submit the relevant financial statements to the supervisory service. As for Group I and II enterprises, it is mandatory to prepare audited financial statements. Category I reporting must be prepared according to International Financial Reporting Standards (IFRS); And category II reporting may be prepared both in accordance with international standards of financial reporting of small and medium enterprises (IFRS standards) and (IFRS) standards.
Monthly financial reporting
In order for the management of the enterprise to be able to plan correctly, accurately analyze past events, compare different comparable periods and maneuver in time, it is important to produce monthly financial reporting: balance sheet; profit/loss; A source of cash flow and a source of capital.
Financial reporting will be prepared no later than the 25th of the month following the month ended. Special articles will have separate notes, where the management will be able to understand the meaning and origin of a particular number in more detail. We will also analyze the maturity of debtors-creditors. Comparison of income and expenses with comparable periods
Statistics and other regulators
We will prepare/submit all necessary information to the National Statistics Agency, as well as, if any, we will prepare information in accordance with the requirements of other regulators.
Restoration of the old period
Our service includes restoration of the previous (non-aging) period. Analysis of the correctness of codifications and monitoring of declared information. You will receive information about identified flaws and existing risks in the form of a report.